На 8 март 2024 Зала 4 в Топлоцентрала може да се окаже малка за премиерата на представлението ОМАТИДИЙ.
Представлението ОМАТИДИЙ е по текста на Пламен Харманджиев „16-ти юни“ и е един от трите наградени сценария в наскоро проведения от Столична община, АСТ Асоциация за свободен театър и норвежката организация TOU конкурс за сценарии.
Конкурсът за сценарии, както и реализацията на спектакъла се осъществяват в рамките на проект „Утвърждаване на РЦСИ ТОПЛОЦЕНТРАЛА като модерно пространство за изкуство, култура и диалог“, който се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 199 996,93 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. по Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество” и се осъществява от Столична община в партньорство с Tou Scene Ставангер, Норвегия и АСТ Асоциация за свободен театър.
Пламен Харманджиев завършва Театрознание и театрален мениджмънт в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. По време на следването си прекарва една година по програмата за обмен Еразъм+ в Института по приложно театрознание, Юстус-Либиг-Университет в Гисен, Германия.
От 2021г. е част от магистърската програма по Театрознание, кинознание и медийни науки на Виенския университет. Към този момент работи в „Бургтеатър“, Виена и продължава да пише театрална и танцова критика на български и английски език. Негови текстове и материали са публикувани в списание „Хомо Луденс“; „Литературен вестник“; „Списание за танц“; „Springback Magazine” и онлайн издания като блогът на „Световен театър в София“; блогът на „АСТ“ Асоциация за свободен театър и блогът на „АСТ“ Фестивал за свободен театър. През 2019 прави стаж като драматург в „Ландестеатър Линц“, Линц, Австрия. През 2021г. е Асистент на режисьора в спектакъла на Робърт Уилсън „Бурята“ в Народен театър „Иван Вазов“, отличен с награда ИКАР за „Най-добър спектакъл“. През 2023г. Пламен е селекционер и драматург на Конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Театър „Сава Огнянов“, Русе.
На 22 и 23 февруари 2024 в Зала 2 на Топлоцентрала се състоя премиерата на представлението РЕШЕНИЕТО.
Представлението РЕШЕНИЕТО е по сценарий на Александър Мануилов – един от трите наградени сценария в наскоро проведения от Столична община, АСТ Асоциация за свободен театър и норвежката организация TOU конкурс за сценарии.
Конкурсът за сценарии, както и реализацията на спектакъла се осъществяват в рамките на проект „Утвърждаване на РЦСИ ТОПЛОЦЕНТРАЛА като модерно пространство за изкуство, култура и диалог“, който се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 199 996,93 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. по Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество” и се осъществява от Столична община в партньорство с Tou Scene Ставангер, Норвегия и АСТ Асоциация за свободен театър.
Александър Мануилов е писател, сценарист, драматург и един от създателите на драматургичните платформи “Драма пакт” и “Radar Sofia”.
Възпитаник е на Класическата гимназия, София, магистър по теория на литературата и славистика от Софийския университет; специализирал е в Карловия университет, Прага, и после в НБУ – кинодраматургия.
Текстовете му за театър са поставяни на четири континента и са канени от фестивали като Under the Radar, Ню Йорк; DramatikerInen Festival, Австрия; L’Europe des Théâtres, Париж, Международния фестивал в Керала, Индия; Варненско лято и др. Той е първият български автор, представен през последния половин век на един от най-значимитe театрални фестивали в Европа – Theatertreffen, Берлин (2015 г.). През 2017 г. печели наградата EURODRAM на Германия.
В периода от 4-ти до 7-ми юли в Топлоцентрала се проведе обучение на тема „Утвърждаване на РЦСИ ТОПЛОЦЕНТРАЛА като модерно пространство за изкуство, култура и диалог“ като част от дейностите по едноименния проект, изпълняван с финансова подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. по Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. На обучението присъстваха представители на културната сцена от София, на бенефициента по проекта Столична община, гости от една от най-големите мрежи за съвременни изкуства IETM и представители на норвежкия културен център Tou Scene. Бяха обсъдени предизвикателствата пред културното предприемачество, участниците имаха възможност да обменят идеи, опит и заедно да потърсят възможни решения за независимите изкуства и културните центрове в българския контекст.
Четиридневният форум се реализира в партньорство между Столична община, културен център Tou Scene (Норвегия) и АСТ Асоциация за свободен театър (България).
„До 7 юли с представители на културната сцена от София, гости от интернационалната мрежа IETM и представители на норвежкия културен център Tou Scene AS обсъждаме предизвикателствата пред културното предприемачество, обменяме идеи, опит и търсим възможни решения за българския контекст.
Продължаваме утвърждаването на „Топлоцентрала“ като модерен център за изкуство, култура и диалог“, каза заместник-кметът на София Мирослав Боршош по повод провеждащото се обучение по културно предприемачество в Регионалния център за съвременни изкуства.
На 29 януари 2024 в 19.00 часа около 35 души попрепълниха Зала 4 в Топлоцентрала за премиерата на представлението ДРУГИТЕ.
Представлението ДРУГИТЕ е по сценарий на Теодора Георгиева – един от трите наградени сценария в наскоро проведения от Столична община, АСТ Асоциация за свободен театър и норвежката организация TOU SCENE конкурс за сценарии.
Конкурсът за сценарии, както и реализацията на спектакъла ДРУГИТЕ се осъществяват в рамките на проект „Утвърждаване на РЦСИ ТОПЛОЦЕНТРАЛА като модерно пространство за изкуство, култура и диалог“, който се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 199 996,93 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. по Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество” и се осъществява от Столична община в партньорство с Tou Scene Ставангер, Норвегия и АСТ Асоциация за свободен театър.
Теодора Георгиева е завършила „Драматургия“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и „Педагогика на масовата и художествена комуникация“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Пише куклени и драматични пиеси, които се играят на сцените на Младежки театър „Николай Бинев“, София, Театрална работилница Сфумато, София, Драматично-куклен театър „Константин Величков“, Пазарджик, Държавен куклен театър „Георги Митев“, Ямбол, Държавен куклен театър Сливен.
Има номинация за „Аскеер“ за Съвременна българска драматургия за пиесата „Междинна зона“ през 2023 година.
Завърши конкурсът за кратки драматургични текстове на тема „ТАМ БЕШЕ / ЕДНО ВРЕМЕ ТУК ЩЕ БЪДЕ“, обявен от Столичната община и АСТ Асоциация за свободен театър в рамките на проект по Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”, изпълняван с финансова подкрепа на Финансовия механизъм на ЕИП 2014 – 2021 г.
Отличените текстове са „Другите“ – на Теодора Георгиева, „Решението“ на Александър Мануилов и „16-ти юни“ – на Пламен Харманджиев.
И трите текста се отличават с особена чувствителност към екзистенциалната позиция на съвременния човек в контекста на променящата се тъкан на политическото. Разнообразни по форма и съдържание, творбите споделят обща тревога за настоящето предвид постоянната турбулентност на идеологиите и липсата на устойчиви ценностни компаси в обществото. Откроява се темата за непостижимостта на задоволителна свобода в обществен или екзистенциален план, за необходимостта от преодоляване на социалната инерция и обективно осмисляне на човешкия и обществения опит, по пътя към поне временното хармонично съжителство.
Жури от представители на Столична община, АСТ Асоциация за свободен театър, културния институт „Tou“, Норвегия и РЦСИ Топлоцентрала избра победителите измежду 32 заглавия от общо 28 автори.
Оценяващите отбелязаха, че сред постъпилите текстове има неочаквано голям брой интересни, провокативни творби, които със сигурност заслужават живот на сцена и благодариха на всички включили се в конкурса.
„Нашата цел беше с темата на конкурса да провокираме младите автори да създадат актуални и иновативни творби, които едновременно с това да отговарят на мисията на Центъра за съвременни изкуства Топлоцентрала, където именно победителите ще имат възможност реализират своите произведения“ – каза заместник-кметът на София Мирослав Боршош по повод резултатите от конкурса.
Победителите получават парична награда от ACT Асоциация за свободен театър в размер на 1 500 лв, както и възможността да реализират творбите си на сцената на РЦСИ Топлоцентрала.